Herhangi bir kurulum veya yükleme yapmadan programı çalıştırma.

Sözlük anlamı taşınabilir (portatif) olan Portable, program dünyasında ise herhangi bir kurulum veya yükleme yapmadan uygulamayı / programı / yazılımı çalıştırmak olarak bilinir. Yani bu tarz programların bir "Setup.exe" dosyası yoktur. Bu kurulum dosyası olmadan da direkt çalışan programlardır. Flash belleklerle / disklerle taşınabilir ve çalıştırılabilirler.

Diyelim ki IDM (İnternet Download Manager) programının portable versiyonu elinizde mevcut ve flash belleğinize kaydetmişsiniz. Flash diskiniz ile o IDM'yi diğer bilgisayarlarda hiç kurulum yapmadan direkt kullanabilirsiniz. Artık taşınabilir halde versiyonu sizde mevcuttur.

Portable Programların Çalışma Mantığı
Portable programlar, çalıştırıldığında geçici olarak Regedit 'e ve Temp klasörüne verisini girer ve kendine geçici şartlarla bir çalışma ortamı kurar. Böylelikle sanki kurulmuş gibi çalışır. Portable programı kapattığınız gibi Regedit ve Temp klasörüne işlenmiş bütün veriler otomatik olarak silinirler. Yani PC'niz de kalıcı klasör veya dosya bırakmaz.

Portable Programların Artıları (+)
- Devamlı olarak kullandığınız yazılımları / programları yanınızda taşıyabilirsiniz. İstediğiniz bilgisayarda rahatlıkla kullanabilme imkanı sunar sizlere.
- Kurulum gerektirmediğinden bilgisayarınıza da herhangi bir zarar vermez.
- Bilgisayarınızda kalıcı yer kaplamazlar. Alan pratikliği sağlamış olursunuz.
- Bilgisayarınıza kurulumunu yaptığınız tüm programların, PC'nizi yavaşlatma yani performans sorunu yaratırken portable programlar bunu yapmaz.

Portable Programların Eksileri (-)
- Bir programın portable uygulaması hazırlanırken sistem özellikleri ile başka bir bilgisayarda çalıştırdığınızda uyuşmayabilir.
- Portable hazırlanırken o tarihin güncellemesi programda (en son) mevcut olacağı için programı çalıştırmak istediğiniz her bilgisayarda güncelleme ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu da canınızı sıkabilir.
- Her programda olmasa da bazılarında sürekli aktivasyon problemi ile karşılaşabilirsiniz.

Sitemizdeki portable programlara erişin;

Portable Programlar
Сначала зайдите на смотреть фильмы, а потом обязательно зайдите посмотрите фильмы онлайн это стоит того
Kullandığımız Linkler: Turbobit.net - Uploaded.net